UaEn

В’ячеслав Чорновіл

В'ячеслав Чорновіл – дисидент, політик і публіцист. Народився в селищі Єрках на Черкащині в родині вчителів. 1955 р. із золотою медаллю закінчив школу, а 1960-го – факультет журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка.

В’ячеслав Чорновіл стояв біля витоків руху українських «шістдесятників». 4 вересня 1965 р. він був серед учасників легендарної акції в київському кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Разом із Іваном Дзюбою, Юрієм Бадзьом та Василем Стусом В'ячеслав Чорновіл закликав не коритися радянському режиму. Ця подія стала шоком для КГБ та компартійної влади. 27-річного діяча звільнили з роботи та відмовили в захисті вже готової дисертації. Однак він не скорився і продовжив боротьбу з режимом. Боровся насамперед своїм пером – готував нелегальні видання в Україні, передавав власні статті за кордон. Зі збірки В'ячеслава Чорновола «Лихо з розуму», опублікованої 1968 р. у Великій Британії, на заході дізналися, що відбувається за залізною завісою. За цю та іншу діяльність діяч провів у неволі понад 17 років свого життя. Однак ні мордовські табори, ні заслання до Якутії не змогли зламали волю борця.

З початком розвалу СРСР колишній політв'язень став символом боротьби українців за незалежність. Саме жорстка позиція В'ячеслава Чорновола дозволила ухвалити Акт незалежності України, домогтися заборони компартії. Діяч зробив усе, щоб омріяна незалежність України стала дійсністю. Він залишався одним із чільних політиків національно-демократичного спрямування аж до своєї трагічної загибелі 25 березня 1999 р. Похований В’ячеслав Чорновіл на Байковому кладовищі.

В Києві на честь політика назвали вулицю у Шевченківському районі, а за адресою Музейний провулок, 2 встановили пам’ятник. На вулиці Гончара, 33 (колишня клініка Ігнатія Маковського), де була приймальня депутата Верховної Ради України В’ячеслава Чорновола, відкрили Музей шістдесятництва.

10.01.2023
7267
4815
4355

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук
UaEn