Ua En
Спецпроект

Древо Київської історії

Поглибтесь в історію Києва з сьогодення до давніх давен.

За підтримки Національного музею історії України
В’ячеслав Чорновіл

В’ячеслав Чорновіл

1937–1999

дисидент, політв’язень, політик, публіцист, учасник Української Гельсінської групи, співзасновник та голова Народного Руху України

Дивитись в 3D Дивитись в 3D
1937–1999

В’ячеслав Чорновіл

В'ячеслав Чорновіл – дисидент, політик і публіцист. Народився в селищі Єрках на Черкащині в родині вчителів. 1955 р. із золотою медаллю закінчив школу, а 1960-го – факультет журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка.

В’ячеслав Чорновіл стояв біля витоків руху українських «шістдесятників». 4 вересня 1965 р. він був серед учасників легендарної акції в київському кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Разом із Іваном Дзюбою, Юрієм Бадзьом та Василем Стусом В'ячеслав Чорновіл закликав не коритися радянському режиму. Ця подія стала шоком для КГБ та компартійної влади. 27-річного діяча звільнили з роботи та відмовили в захисті вже готової дисертації. Однак він не скорився і продовжив боротьбу з режимом. Боровся насамперед своїм пером – готував нелегальні видання в Україні, передавав власні статті за кордон. Зі збірки В'ячеслава Чорновола «Лихо з розуму», опублікованої 1968 р. у Великій Британії, на заході дізналися, що відбувається за залізною завісою. За цю та іншу діяльність діяч провів у неволі понад 17 років свого життя. Однак ні мордовські табори, ні заслання до Якутії не змогли зламали волю борця.

З початком розвалу СРСР колишній політв'язень став символом боротьби українців за незалежність. Саме жорстка позиція В'ячеслава Чорновола дозволила ухвалити Акт незалежності України, домогтися заборони компартії. Діяч зробив усе, щоб омріяна незалежність України стала дійсністю. Він залишався одним із чільних політиків національно-демократичного спрямування аж до своєї трагічної загибелі 25 березня 1999 р. Похований В’ячеслав Чорновіл на Байковому кладовищі.

В Києві на честь політика назвали вулицю у Шевченківському районі, а за адресою Музейний провулок, 2 встановили пам’ятник. На вулиці Гончара, 33 (колишня клініка Ігнатія Маковського), де була приймальня депутата Верховної Ради України В’ячеслава Чорновола, відкрили Музей шістдесятництва.

Симон Петлюра

Симон Петлюра

1879–1926

політичний і військовий діяч. Організатор українських збройних сил під час Української революції 1917–1921 років, Головний отаман та голова Директорії Української Народної Республіки

Дивитись в 3D Дивитись в 3D
1879–1926

Симон Петлюра

Симон Петлюра – політичний і військовий діяч. Народився у Полтаві в міщанській родині. У 1895–1901 рр. навчався у Полтавській духовній семінарії, з якої його відрахували через «мазепинський» дух.

1900 р. Симон Петлюра почав політичну кар'єру, вступивши до лав Революційної української партії. На початку Української революції в червні 1917 р. його обрали до Центральної Ради та першого українського уряду на посаду Генерального секретаря з військових справ. Вибір впав на Симона Петлюру тому, що його розуміння військової справи поєднувалося із глибоким українським патріотизмом, наполегливістю і безкорисністю. Установа, яку очолив Симон Петлюра, розташовувалася в Києві по вул. Богдана Хмельницького, 11 (тодішня Фундуклеївська). Саме там діяч займався створенням української армії. Йому вдалося організувати Гайдамацький кіш Слобідської України, який у січні-лютому 1918 р. відіграв вирішальну роль у боях із більшовиками за Київ і ліквідації більшовицького повстання на київському заводі «Арсенал».

У листопаді 1918 р. Симон Петлюра очолив армію Української Народної Республіки як Головний Отаман, а з лютого 1919-го став головою Директорії УНР. Після захоплення Києва більшовиками 5 лютого 1919 р. значна частина політичних діячів, вважаючи, що подальша боротьба є безперспективною, емігрувала за кордон, але не Симон Петлюра. Армії не вистачало зброї, набоїв, медикаментів, не було міжнародної підтримки, однак попри всі труднощі під керівництвом Петлюри українська армія ще майже півтора роки продовжувала збройну боротьбу за збереження української незалежної держави проти численних ворогів.

Лише наприкінці 1920 р. Симон Петлюра був змушений емігрувати. Загинув 1926 р. у Парижі від кулі радянського агента. Там його й поховали. На вшанування Симона Петлюри назвали вулицю в Шевченківському районі Києва між залізничним вокзалом та бульваром Тараса Шевченка, а на будинку 2/4 цієї вулиці на його честь встановлено меморіальну дошку.

Михайло Грушевський

Михайло Грушевський

1866–1934

історик і державний діяч. Голова революційного парламенту Української Центральної Ради, творець концепції самостійного історичного розвитку українського народу

Дивитись в 3D Дивитись в 3D
1866–1934

Михайло Грушевський

Михайло Грушевський – історик і державний діяч. Народився в місті Холмі (нині Республіка Польща) в родині педагога. 1890 р. закінчив історико-філологічний факультет Київського університету, а 1894-го захистив дисертацію, після чого отримав посаду професора Львівського університету.

У Львові Михайло Грушевський читав лекції про історію українського народу, які викликали захоплення галичан. Робота молодого професора над курсом лекцій незабаром переросла у фундаментальне 10-томне видання «Історія України-Руси», над яким Михайло Грушевський працював до кінця життя. Ця праця стала своєрідним «паспортом» України у світову історію, оскільки в її основу було покладено концепцію самостійного історичного розвитку українського народу, окремого від росії, як за походженням, так і за політичним, господарським і культурним життям.

З початком Української революції 1917–1921 рр. життя Михайла Грушевського докорінно змінилося. У березні 1917 р. авторитетного вченого обрали головою Української Центральної Ради, що незабаром набула функції революційного парламенту України. Збори УЦР відбувалися у приміщенні Педагогічного музею в Києві (вул. Володимирська, 57). Нині поруч із будівлею зведено пам’ятник видатному історику та державному діячеві. В період існування УЦР Михайло Грушевський став головним ідеологом Української революції, творцем її концепції. За його участю створювали закони (універсали), вели переговори, приймали важливі рішення. Разом із Центральною Радою з березня 1917 по квітень 1918 р. Михайло Грушевський пройшов стрімкий шлях від вимог обмеженої національно-територіальної автономії до становлення самостійної держави, яку почали визнавати у світі.

Після ліквідації УЦР у квітні 1918 р. діяч займався лише науковою роботою. Помер у місті Кисловодську на Кавказі після нескладної операції. Михайла Грушевського поховали в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 6, біля Вознесенської церкви). На його честь назвали вулицю у Печерському районі Києва, де розміщені центральні органи державної влади, та відкрили історико-меморіальний музей за адресою вул. Паньківська, 9.

Іван Мазепа

Іван Мазепа

1639–1709

гетьман Війська Запорозького. Шукаючи порятунку для України, зважився на відчайдушний крок і розірвав союз із Москвою. Залишив про себе пам'ять не лише як державний та військовий діяч, а і як щедрий меценат

Дивитись в 3D Дивитись в 3D
1639–1709

Іван Мазепа

Іван Мазепа – військовий і політичний діяч, гетьман Війська Запорозького (1687–1709). Народився на хуторі на Білоцерківщині у шляхетській родині. Навчався в Київському колегіумі (нині Києво-Могилянська академія), єзуїтському колегіумі.

Молоді роки Іван Мазепа провів при дворі польського короля Яна II Казимира. Згодом він був відісланий королем на навчання за кордон, у 1656–1659 рр. відвідав країни Західної Європи, в Нідерландах вивчав артилерійську справу. В 1660–1670-х рр. виконував дипломатичні доручення українських гетьманів та польського уряду, брав участь у військових кампаніях в українських землях. 25 липня 1687 р. Івана Мазепу обрали гетьманом. Завдяки особистому авторитету та широким політичним контактам він мав значний вплив на позицію російського уряду щодо українських земель. Протягом двох десятиліть керівництва гетьман не лише зміг зберегти та зміцнити гетьманську владу, а й докладав великих зусиль до об'єднання українських земель по обидва боки Дніпра в одній державі. З участю у Великій Північній війні (1700–1721) Іван Мазепа під загрозою втрати козацької державності вирішив відмовитися від російського протекторату та на початку 1709 р. уклав союз зі шведським королем Карлом XII. Гетьман дбав про будівництво, відновлення та оздобу церков у Києві й інших містах України.

На честь Івана Мазепи у Печерському районі столиці назвали вулицю, що веде до Києво-Печерської лаври, одним із меценатів якої був гетьман. А пам'ятник на площі Слави присвячений доброчинству Івана Мазепи.

Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький

1595–1657

гетьман Запорозької Січі, один із найвидатніших державних діячів України. 1648 року очолив боротьбу українського народу і силою зброї здобув та розбудував незалежну державу Військо Запорозьке

1595–1657

Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький – гетьман Війська Запорозького (1648–1657). Походив із дрібного шляхетсько-козацького роду, його батько володів хутором Суботовим під Чигирином, мати належала до козацького роду. Навчався у Львівському єзуїтському колегіумі, згодом пов'язав своє життя з військовою діяльністю та «козацьким хлібом». Брав участь у різних військових діях, побував у турецькому полоні, здобув славу здібного полководця.

1647 р., після нападу на Суботів свого недруга Данила Чаплинського, Богдан Хмельницький, не відшукавши справедливості, підняв повстання. У першій половині лютого 1648 р. на Запорозькій Січі після першої перемоги над залогою коронного війська його обрали гетьманом Війська Запорозького. Повстання переросло в козацьку революцію, в результаті якої з’явилася Гетьманщина – автономне державне утворення. В ній «народом політичним» – станом, що перебував на верхівці соціальної єрархії, стало козацтво. Гетьманщина мала свої інститути та інституції влади, базовані на європейській річпосполитській моделі політичну та правову культуру, освіту.

На Різдво 1648 року після низки перемог гетьман Богдан Хмельницький тріумфально в’їхав до Києва, його вітав Київський митрополит Сильвестр Косів, Єрусалимський патріарх Паїсій, козацька старшина та жителі міста.

Козацька еліта сформувала територіальну візію своєї держави, що передбачала об'єднання всіх українських теренів, відмінну від сусідніх держав ідеологію, ціннісні пріоритети, стала носієм домодерних національних уявлень. Козацька автономія проіснувала аж до останніх десятиліть XVIII ст. і, навіть зникнувши, продовжувала відігравати визначальну роль у національному житті, адже перетворилася на один із символів української державності в минулому.

У липні 1888 р. перед Софійським собором у Києві урочисто відкрили кінний пам'ятник Богдану Хмельницькому авторства скульптора Михайла Микешина. На честь гетьмана назвали одну із центральних вулиць столиці.

За доби Української революції навесні 1917 р. в Києві сформували 1-й український полк імені Богдана Хмельницького Армії Української Народної Республіки, а на Печерську діяла Перша українська юнацька школа імені гетьмана Богдана Хмельницького.

Петро Могила

Петро Могила

1596–1647

Київський православний митрополит, був духовним правителем України, зміцнив церкву, дбав про освіту й культуру, книгодрукування, будівництво та оновлення храмів

1596–1647

Петро Могила

Петро Могила – церковний і освітній діяч. Народився в Сучаві. Син Молдавського господаря (князя), згодом – один із претендентів на Молдавський стіл. Брав участь у війнах Речі Посполитої з турками, учасник Цецорської (1620) та Хотинської битв (1621).

З 1622 р. Петро Могила жив у Києві, 1625-го прийняв чернечий сан у Печерському монастирі, з 1627-го став архімандритом. 1631 р. він створив школу при монастирі, за рік об'єднав її із Братською школою, що дало початок Києво-Могилянській академії.

1632 р. Петра Могилу обрали митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі. Він працював над проблемою єдності українських церков (православної та уніатської) в одній структурі – Київському патріархаті.

Помітними досягненнями Петра Могили стало відновлення київських храмів, створення сучасної програми навчання, запровадженя ведення метричних книг. Він підготував «Православне сповідання віри» (1640), яке затвердили православні патріархи Сходу, і воно стало однією із трьох символічних книг світового православ'я. Вершина діяльності Петра Могили – богослужебна книга «Требник» (1646) з текстами церковних служб і порядком здійснення таїнств.

Помер митрополит у Києві, його поховали в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Проголошений святим Православної церкви.

В Києві довгі роки існувала вулиця Петра Могили, нині вона відома як Копиленка. На території Києво-Печерської лаври встановлено пам'ятник митрополиту. Інший пам'ятник Петру Могилі стоїть у Голосіївському районі міста.

Петро Сагайдачний

Петро Сагайдачний

1582–1622

гетьман Війська Запорозького, військовий стратег. Заклав основу козацького устрою України, патронував українське православ’я та освіту, зокрема Київський колегіум, який із часом виріс у Києво-Могилянську академію

1582 – 1622

Петро Конашевич Сагайдачний

Петро Конашевич Сагайдачний – гетьман, добре знаний і як вправний воєначальник, і як патрон українського православ’я та освіти. Народився в родині православного шляхтича Конона із Самбора. Освіту здобув протягом 1592–1598 рр. в Острозькій академії.

Вважається, що близько 1600 р. Петро Сагайдачний зробив свій вибір на користь лицарської справи і приєднався до Війська Запорозького. За вправність у стрільбі із лука він отримав прізвисько «Сагайдачний», а в червні 1616 р. був обраний гетьманом і ним, із короткими перервами, залишався до кінця життя. За час гетьманства Петра Сагайдачного козаки штурмували Москву (восени 1618 р.) і здійснювали успішні морські рейди до володінь турецького султана. Та найголовнішим здобутком гетьмана стала участь козацького війська у обороні Хотинської фортеці в серпні-вересні 1621 р., завдяки чому понад стотисячна армія султана Османа ІІ відступила з теренів Речі Посполитої.

Справою життя Петра Сагайдачного стало відновлення православної митрополії. Завдяки його наполегливості восени 1620 р. єрусалимський патріарх Феофан наважився поставити київським митрополитом Йова Борецького, а з ним – і кількох єпископів.

Сучасники були вдячні Петрові Сагайдачному за освітні фундації. Щойно ставши гетьманом, він 1616 р. «з усім Військом Запорозьким» вступив до лав Київського братства і школи – попередників відомої Києво-Могилянської академії.

В Києві є вулиця Петра Сагайдачного, що веде на стародавній Поділ, а на Контрактовій площі у травні 2001 року встановили пам'ятник гетьманові. У місті розташовані: Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та Київська державна академія водного транспорту імені гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного.

Ярослав Мудрий

Королева Анна

1022–1075

київська князівна, донька Ярослава Мудрого, відома як королева Франції. Стала пращуркою щонайменше 30 французьких королів, серед її нащадків – іспанська королівська династія Бурбонів

Анна Ярославна

1022–1075

Анна Ярославна – руська князівна, відома як королева Франції (1051–1060). Донька Великого князя Київського Ярослава Мудрого і Інгігерди, доньки шведського короля Олафа ІІІ. «Повість минулих літ» нічого не повідомляє про Ярославових дочок, тому всі свідчення про Анну дізнаємось з іноземних джерел. Її дата народження точно не відома. Називають різні роки: 1022, 1028 і 1032. Дитинство Анни минуло в Києві за доби політичного й культурного розквіту країни.

У середині ХІ ст. зміцнився міжнародний авторитет Русі, встановлювалися дипломатичні відносини з багатьма європейськими країнами, зокрема, і з Французьким королівством. 1048 р. Анну засватали за французького короля Генріха І Капетинга (1008–1060). Вінчання відбулося у травні 1051 р. в місті Реймсі. За легендою, Анна привезла у Францію багатий посаг і Євангеліє (відоме як Реймське), написане слов'янською мовою, на якому згодом присягали королі Франції.

У шлюбі з Генріхом Анна народила чотирьох дітей. 1060 р. королем Франції став її старший син Філіп І (1053–1108). Королева Анна (друге ім'я Агнеса) певний час мала досить високий авторитет, впливала на французьку політику та допомагала синові, брала участь у підписанні документів. На грамоті Філіпа І, наданій абатству в м. Суассоні (1063), зберігся підпис Анни, написаний кирилицею «АNA PЪНNA» (Анна королева). Відома грамота Анни про заснування нею церкви і монастиря св. Вінсента в місті Санлісі (1060).

1062 р. вона вдруге вийшла заміж за графа Рауля де Крепі де Валуа. Цей шлюб викликав обурення церкви і двору, через що Анна поступово втратила політичний вплив. Лише після смерті чоловіка (1074) вона змогла повернутися до королівського двору. Востаннє Анна згадується в документі під 1075 роком. Точні дата смерті і місце її поховання не відомі.

Анна Руська (або Анна Київська) стала пращуркою щонайменше 30 французьких королів, серед її нащадків – іспанська королівська династія Бурбонів, яка досі зберігає престол.

Пам'ять про руську князівну вшановують як у Франції, так і в Україні. 2005 р. в м. Санлісі урочисто відкрили пам'ятник Анні Київській – королеві Франції, автором якого став український скульптор Валентин Зноба. 2017 р. в Києві встановили копію цього монумента, створену вже сином скульптора Миколою Знобою. Стоїть згадана скульптура біля метро «Арсенальна». 2016 р. пам'ятник князівні Анні Ярославні відкрили в центрі міста, у сквері на Львівській площі. Автори – скульптор Костянтин Скритуцький і Федір Баландін, зобразили майбутню королеву у вигляді дитини, що символізує проведені нею дитячі роки в Києві. 2020 р. сквер на Львівській площі назвали на честь Анни Київської. Також її ім'я носить одна з київських вулиць у Святошинському районі. Із 2015 р. у столиці проводять щорічний міжнародний фестиваль мистецтв «Аnne de Kiev Fest».

Ярослав Мудрий

Ярослав Мудрий

Роки правління 1019–1054

Великий князь Київський, правління якого вважається періодом величі Русі. З його ім'ям пов'язують зведення Софійського собору в Києві і укладення першої збірки законів Русі

Дивитись в 3D Дивитись в 3D

Ярослав Мудрий

Роки правління 1019–1054

Ярослав Мудрий – київський князь, період правління якого вважається епохою величі Русі, досягнення нею зеніту могутності і рівності з найсильнішими європейськими державами. Рік народження Ярослава точно не відомий. Третій син князя Володимира від полоцької князівни Рогнеди. За життя батька змінив кілька уділів, княжив у Ростові, в Новгороді. 1019 р. Ярослав посів київський стіл після міжусобної війни із братом Святополком. Проте одноосібним правителем Русі він став лише з 1036 р.

Найважливішим своїм завданням князь вважав збереження цілісності держави, тому основними засадами його внутрішньої політики була боротьба з місцевими автономіями та абсолютна князівська влада. Не останнє місце посідала й боротьба з кочовиками. 1036 р. було подолано печенізьку загрозу і настав період тимчасової стабілізації на кордонах Русі. Це сприяло господарському розвитку та викликало розгортання міського будівництва. Значно розрослася столиця Русі – Київ, у місті звели Золоті Ворота й Софійський собор. Ярослав засновував нові міста, розширював і укріплював кордони держави. За його правління було укладено першу збірку правових норм Русі, так звану «Руську правду», та видано Церковний статут. Значну увагу князь приділяв подальшому утвердженню християнства у країні, будівництву храмів, сприяв розвиткові культури, дбав про освіту, літописання та книгописання. З його ім'ям пов'язують і створення першої бібліотеки в Русі (при Софійському соборі).

У зовнішній політиці Ярослав активно практикував так звану «шлюбну дипломатію» і встановив родинні стосунки із правителями Швеції, Візантії, Польщі, Німеччини, Норвегії, Угорщини, Франції.

Помер Ярослав Мудрий 20 лютого 1054 р., будучи володарем великої і процвітаючої держави. Похований у соборі Святої Софії.

З іменем Ярослава Мудрого пов'язана одна із центральних і найкрасивіших вулиць Києва – Ярославів Вал. Вона пролягає від вулиці Володимирської до Львівської площі. Виникла у ХІ ст. як вулиця, що тяглася під валом міста Ярослава від парадних Золотих воріт до Жидівської (Львівської) брами. На честь князя також назвали Ярославську вулицю та Ярославський провулок на київському Подолі. В Золотоворітському сквері 1997 р. відкрили пам’ятник Ярославу Мудрому.

Володимир Великий

Володимир Великий

960–1015

Великий князь Київський, хреститель Русі-України. За його правління завершився процес формування території Київської держави, яка стала однією з наймогутніших у Європі. Звів у Києві першу муровану церкву – Десятинну

Володимир Святославич

960–1015

Володимир Святославич – Великий князь Київський, відомий як Хреститель Русі. Наймолодший син князя Святослава Ігоровича. 980 р. посів київський стіл після міжусобної війни із братом Ярополком. Розгорнув енергійну діяльність, спрямовану на зміцнення держави, і проявив себе як визначний державний діяч.

За правління князя завершився процес об’єднання східнослов’янських племен та формування території Київської держави, визначилися і закріпилися її рубежі. Володимир створив нову систему управління країною. Землі, де ще правили місцеві князі, він передав у володіння своїм синам. Таким чином було покінчено з їхньою автономією, а владу у країні централізовано. 988 р. Володимир запровадив християнство як державну релігію. Це мало величезний вплив на подальший розвиток Русі. Прийняття християнства сприяло бурхливому розвитку культури, зокрема, поширенню писемності, зближенню з Візантією і зміцненню міжнародного авторитету Русі. Володимир розбудовував столицю Русі – Київ, розгорнув кам'яне будівництво. 996 р. збудував муровану Десятинну церкву. Для захисту південних рубежів держави звів у прикордонні низку міст-фортець та створив багатокілометрові земляні насипи – «Змійові вали», які стали досить дієвим засобом захисту від степових кочовиків. Першим серед князів започаткував випуск власних грошей – златників і срібляників. На монетах як знак Володимира карбовували тризуб.

Завдяки зусиллям князя Русь перетворилася на могутню державу середньовічної Європи. Помер Володимир 15 липня 1015 р. у своїй резиденції у Берестові, його поховали в Десятинній церкві. Згодом був канонізований церквою як рівноапостольний святий.

На честь князя Володимира назвали одну з найстаріших центральних вулиць Києва – Володимирську. 1853 р. у столиці встановили пам’ятник князю Володимиру – Хрестителю Русі (автори Петро Клодт, Василь Демут-Маліновський, Олександр Тон). Завдяки зведенню пам’ятника, пагорб стали називати Володимирська гірка, тут розмістився парк. Поруч від Європейської площі до Контрактової пролягає вулиця, що сьогодні носить назву Володимирський узвіз. Князеві присвячено також один із найбільших і найшанованіших храмів Києва – Володимирський собор, зведений у 1862–1882 рр.

Святослав Ігорович

Святослав Ігорович

938–972

Велика княгиня Київська, відома як перша княгиня-християнка. Вперше в Русі провела реформи (податкову, адміністративно-господарську) та зміцнила внутрішню єдність держави. Здійснила перший офіційний візит до Константинополя

Святослав Ігорович

938–972

Святослав Ігорович – князь, уславлений як хоробрий, досвідчений і талановитий полководець, воїн та стратег, який ділив зі своїми дружинниками всі труднощі виснажливого військового життя. Дата його народження точно не відома, так само не знаємо майже нічого і про ранні роки життя Святослава. Єдиний син князя Ігоря і княгині Ольги, після загибелі батька перебував під регентством матері. 964 р. став повноправним правителем Русі, але, повністю присвятивши себе військовій справі, не мав потягу до державного управління.

Початок князювання Святослава ознаменувався походом на слов'янське плем'я в'ятичів, яке проживало у верхів'ях Оки і Волги та платило данину хозарам. Це спричинило конфлікт із Хозарією і започаткувало східну війну 965–966 рр. Унаслідок згаданого військового походу плем’я в’ятичів перейшло під протекторат Києва, а Хозарський каганат, зазнавши нищівного удару, поступово припинив існувати. Русі підпорядкувалися Саркел на Дону, Тмутаракань на Тамані, Керч у Криму. Ця переможна кампанія значно розширила територію Русі на схід, але водночас відкрила шлях до руських земель численним кочовим спільнотам.

Другий напрямок своїх походів Святослав націлив на Балкани. Перший болгарський похід 967–968 рр. був успішний. За словами літописця, Святослав «захопив 80 міст по Дунаю». Другий похід до Болгарії 969–971 рр. призвів до військового конфлікту з Візантійською імперією. Святослав, зазнавши поразки під Аркадіополем (970) і Доростолом (971), був змушений укласти мирну угоду. Повертаючись до Києва, 972 р. князь Святослав загинув у бою з печенігами на Дніпрі.

Детальний опис зовнішності Святослава нам залишив візантійський історик-хроніст Лев Диякон: «Середнього зросту, не дуже високого і не дуже низького, з кошлатими бровами і світло-синіми очима, кирпатий, безбородий, з густим, надміру довгим волоссям над верхньою губою. Голова в нього була зовсім гола, але з одного боку її звисало пасмо волосся – ознака знатності роду; міцна потилиця, широкі груди і всі інші частини тіла досить пропорційні, однак виглядав похмурим і диким. В одному вусі в нього була золота сережка, прикрашена карбункулом, обрамленим двома перлинами. Одяг його був білим і відрізнявся від одягу його наближених лише чистотою».

2004 р. на Пейзажній алеї в Києві встановили пам'ятник на честь Святослава Ігоровича. Ще один пам'ятник князеві відкрили 2003 р. біля парку перед входом до Міжрегіональної академії управління персоналом. 2021-го на честь Святослава Хороброго назвали вулицю в Солом'янському районі Києва.

Княгиня Ольга

Княгиня Ольга

Роки правління 945–964

Велика княгиня Київська, відома як перша княгиня-християнка. Вперше в Русі провела реформи (податкову, адміністративно-господарську) та зміцнила внутрішню єдність держави. Здійснила перший офіційний візит до Константинополя

Ольга

Роки правління 945–964

Ольга – Велика княгиня Київська, дружина київського князя Ігоря Рюриковича. Після смерті чоловіка стала регенткою при малолітньому синові Святославі й фактично була правителькою Русі у 945–964 рр. Нам не відомі точні дата і місце народження Ольги, нема також вичерпної інформації про її походження та ранній період життя. У «Повісті минулих літ» згадується лише, що князь Олег привіз Ігорю 903 р. наречену зі Пскова. Однак саме ім’я Ольга – «Хельга», начебто вказує на скандинавське походження княгині. За однією з версій, майбутня княгиня була близькою родичкою князя Олега. За іншою – вона походила з роду болгарських царів і народилася в болгарській столиці Пліске. Популярною в народі стала легенда, за якою Ольга була простою дівчиною із села Вибутиного, і Ігор зустрів її, коли полював у псковських лісах.

Початок правління Ольги ознаменувався жорстоким придушенням древлянського повстання та помстою за вбивство її чоловіка. Важливим державним заходом княгині стало упорядкування збирання данини та встановлення чіткої регламентації поборів із населення, організація князівського доменіального господарства, створення осередків центральної князівської влади на місцях. Завдяки її рішучим діям окремі землі, підпорядковані Києву, перетворилися на упорядковану державну територію. У середині Х ст. зріс міжнародний престиж Русі. 957 р. Ольга здійснила дипломатичну поїздку до Константинополя, де на її честь відбувся офіційний прийом. За літописом, у столиці імперії княгиня прийняла християнство. 959 р. вона здійснила першу спробу встановити дипломатичні контакти із Німеччиною. Померла Ольга 969 р. Вона стала першою княгинею-християнкою, за що була канонізована та вшановується як рівноапостольна.

У 1830-х рр. у Києві на Печерській площі побудували Церкву Святої Ольги. 1935-го храм знищили більшовики. Нині у столиці на Харківському масиві діє Свято-Ольгинський собор, зведений у 2004–2010 рр.

Також на честь княгині в Києві назвали вулицю Ольгинську у Печерському районі. На Михайлівській площі столиці стоїть пам’ятник княгині Ользі разом із апостолом Андрієм Первозваним та просвітникам Кирилом і Методієм за проєктом скульпторів Івана Кавалерідзе та Петра Сниткіна й архітектора Валеріяна Рикова.

Кий, Щек, Хорив, Лібидь

Кий, Щек, Хорив, Лібидь

100 рік

Кий, Щек, Хорив, Лібидь

100 рік