EN
- UK
Sign in
Кабінет Михайла Грушевського на Паньківській,9
Кабінет Михайла Грушевського на Паньківській,9
Address
Contacts
Working hours
Музей працює щоденно, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00
About the museum
Михайло Грушевський сотні разів піднімався сходами свого будинку на Паньківській, 9. На п’ятнадцятому році своєї діяльності (1992–2006) і науковці Історико-меморіального музею Михайла Грушевського піднялися на свій музейний Олімп — відкриття експозиції. І тепер цими автентичними сходами щодня піднімаються відвідувачі Музею Великого Українця. «Засвідчую свою велику повагу людям, які повернули Михайла Сергійовича до себе додому, до Києва! Вдячний і зворушений! Щиро!», — ці слова залишив у Книзі почесних гостей перший відвідувач Музею Президент України Віктор Ющенко. Грушевський «повернувся» у власну оселю, а дім на Паньківській, 9 повернувся до відродження статусу правдивого національно-культурного осередку.
Ми починали тоді, коли колекція музею нараховувала один унікальний експонат — Дім Грушевських. Таким унікальним він залишається і тепер, але наповнився не менш цінною збіркою музейних предметів, що вже налічує близько 7 тисяч одиниць: меморіальні меблі, побутові речі, книги з домашньої бібліотеки, родинні знімки, твори мистецтва з фамільного дому Грушевських. Не завжди і самі усвідомлюємо, як вдалося це зібрати (ні!, не зібрати — повернути на своє місце!). Це дало можливість відтворити інтер’єри квартири видатного вченого виключно меморіальними предметами — жодної типології! Лише поглянувши на свою роботу відсторонено, очима захоплених і здивованих відвідувачів зрозуміли — нам це вдалося! Вдалося, бо нас підтримували численні Друзі музею, нас підтримували слова відомого тележурналіста св. пам’яті Бориса Гривачевського: «І на Паньківській буде свято!»
Молоді колеги, які приєдналися до нашого гурту, мають можливість скористатися численними науковими напрацюваннями про життя і творчу спадщину Михайла Грушевського, що вийшли за 20 років незалежності України з-під пера академічних істориків, літературознавців, політологів. Ми ж прокладали «доріжку» до осмислення цієї непересічної постаті своїми «ніжками» і починали тоді, коли в Україні про Грушевського вийшла одна-єдина збірка у видавництві «Веселка» — «Великий Українець». А сьогодні наші ґрунтовні наукові розробки високо оцінюють ті ж самі академічні історики, з якими ми йшли всі ці роки пліч-о-пліч. Нині «фамілію» грушевськознавців немислимо уявити без науковців нашого музею.
Музей здобув заслужений авторитет і серед своїх вимогливих колег: міні-експозиція «Михайло і Катерина Грушевські: діалог» відзначена першою премією І Всеукраїнського музейного фестивалю у Дніпропетровську (2005); виставковий проект «Годинник з кабінету Михайла Грушевського: таємниці та відкриття»отримав третю премію на ІІІ Всеукраїнському музейному фестивалі (2011).
І зібрана унікальна колекція, і оригінальна експозиція, і наукові студії музейників органічно вплітаються в наше усвідомлення головної місії. Ми відродили Паньківську, 9, відродили те справжнє українське вогнище, яким була садиба, родинний Дім Грушевських на початку ХХ століття — і наш святий обов’язок зберегти і підтримувати цей відроджений вогонь. Не маємо права дати згаснути йому в черговий раз, як це випадало на його долю. Мріємо і віримо, що як і за Грушевських, на Паньківську, 9 будуть стікатися українські потічки, творячи велике українське річище.
Кабінет Михайла Грушевського на Паньківській,9
Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського
У 1908 році Михайло Грушевський придбав садибу на Паньківській, 9. Після війни уцілів лише флігель, де в 3-х кімнатах у 1992 році почали облаштовувати меморіальний музей видатного українського діяча. Однак відкрити його вийшло лише у 2006 році на честь 140-ї річниці від народження Грушевського. Зараз це філія Музею історії Києва. Завдяки збереженим знімкам тут вдалося відтворити інтер’єри робочого кабінету, вітальні та кімнати дочки вченого, де відвідувачі можуть побачити автентичні меблі, побутові речі, особисті документи, рукописи, листи, найповніше в Україні зібрання творів Грушевського та видань за його редакцією; книги з родинної бібліотеки тощо. Крім того, музей має півтисячне зібрання фотодокументів із найстарішими світлинами, датованими 1876 роком. Також тут проводяться виставки відомих українських художників, презентації проєктів, конференції та семінари. Влітку на терасі гості збираються на кавування з філософськими розмовами про мистецтво. Серед інших тематичних інтерактивів музею: фестиваль Hrushevsky Garden Party, прогулянка Ботанічним садом «Романтичні побачення з Михайлом Грушевським», театралізовані екскурсії-вистави, пішохідні маршрути, екскурсії-дискурси тощо.
Read more
Read more