- EN
Озеро Тельбін має багатогранну та складну історію, що охоплює кілька століть. Походження його назви залишається таємницею. Вперше це озеро згадується в документах наприкінці 17 століття під назвою "Тербін". Деякі дослідники пов'язують його назву з літописним Долобським озером, на берегах якого давньоруські князі укладали угоди про спільну боротьбу з половцями. В давньоскандинавській мові «тельба» перекладається як «стара ріка» або «стариця», а в українській мові це слово може вказувати на випуклий живіт чи нутрощі. Місцеві жителі розповідають, що озеро отримало свою назву через виявлені в ньому тельбухи – нутрощі забитих тварин, які скинули працівники скотобійні.
У минулому біля озера розташовувалась невелика слобідка-хутір Зательбін Березняк, що дала ім’я житловому масиву Березняки. Поруч знаходилась ще одна слобідка – Кухмістерська.
Протягом своєї історії озеро зазнало значних змін. Довгий час воно залишалося великим і глибоководним, а його води простягалися від Русанівки до села Позняки. Під час весняних повеней озеро зливалося з Дніпром, а в його води впадала річка лівобережжя – Дарниця.
У 1870 році, коли почали будувати залізницю, водойму розділили насипом піску на два окремі озера: Тельбін і Нижній Тельбін. Через сто років навколо озера виріс намивний житловий масив Березняки, і активна забудова призвела до засипання північної частини акваторії, формуючи сучасні обриси озера у вигляді бумеранга. Сьогодні можна спостерігати близько 40% від колишньої площі верхнього озера.