UaEn
Читати
Показати на карті
Як ся маєш, друже мій шановний! Сьогодні, дозволь, предстану перед тобою, не просто цікавим оповідачем, твоїм знайомим (чи можливо ще не дуже) Києвом, а справжнім годинникарем, або як раніше казали дзиґарем, що вправно відміряє час назад на годиннику історії.

Зацікавився? Тоді мерщій в самісінький центр столиці. Уяви, стоїш посеред Майдану Незалежності і дивишся на Лядські Ворота, а на тебе, з них,  дивиться тріумфальна постать, з ледь помітною лагідно усмішкою, мого захисника – Архистратига Михаїла. Побудовані ці ворота були так давно, що навіть пригадати сутужно, а перша згадка в літописі про них датована 1151 роком. Лядські Ворота  входили до оборонного комплексу фортифікаційних споруд княжого міста – міста Ярослава.

Лядські ворота

вул. Хрещатик, 22-20 (Майдан Незалежності)

Поділитись
На карті

А ще в світову історію ці ворота увійшли назавжди в наслідок подій далекого 1240 року. Протягом більш ніж 70 днів тривала облога численними ордами татаро-монголів на чолі з ханом Батиєм, моїх укріплень. Але штурмом взяли місто саме через Лядські Ворота.

Проте не тільки війнами і завоюваннями животіє моя історія. З цієї точки Майдану Незалежності  добре видно віяло подібний розбіг вулиць і на кожній з них тебе чекає безліч особистих відкриттів. Проте, якщо ти романтик, пропоную прогулянку вулицею Костьольною, детальніше про цей маршрут читай у розділі «Я – романтик».

Майдан Незалежності

Майдан Незалежності

Поділитись
На карті

Досить обмежена кількість міст може похвалитись такою багатою і цікавою історією, як у мене. Та ще менша кількість може явити сучасному досліднику стародавньої історії, такі вагомі артефакти, якими володію я. Тож далі ми відвідаємо справжню легенду прадавніх часів – Золоті Ворота. Побудовані були на початку 11 ст., а перша згадка про них датована 1037 роком. Що ж являли собою Золоті Ворота для тогочасних мешканців міста і чи були вони справді золоті? Безперечно, що сьогодні Золоті Ворота – це невід’ємний мій символ, символ Києва. Для киян 11 століття  – головна брама міста, символ величі, достатку і могутності, адже за весь час існування вони жодного разу не були підкорені ворогом.  

Золоті ворота

вул. Володимирська, 40а

Поділитись
На карті

Через Золоті Ворота до міста потрапляли почесні гості князя, посли та купці, а також тріумфальним хідником дружина відправлялась в походи, князеві доньки з посольством вирушали  в далекі краї – посідати на тронах європейських королівств.  «Коштовну» назву ворота отримали за аналогією з головними в’їздом в місто Константинополь, а ще над воротами була споруджена Благовіщенська церква, купол якої був мідним і на сонці грав золотавим відблиском, який було видно здалеку. Славетне минуле і залишки автентичної оборонної споруди, дбайливо оберігає відтворена будівля Злотих Воріт, в основному об’ємі якої сьогодні міститься музей. Також в музеї Золоті Ворота відтворена надбрамна Благовіщенська церква і багато хто з киян вважає, що завітавши до неї і загадавши бажання, стоячи в центрі під куполом, можна отримати «благу вість». А якщо тебе хочеш дізнатись про деякі інші дива то переходь до розділу «Я – містик».

Тож, подолавши парадний хідник головної брами, ми з вами потрапляємо до міста Ярослава, серця Київської Русі і наступна наша зупинка – Софія Київська. Сьогодні це Світова спадщина ЮНЕСКО, місце де в середмісті сучасного бурхливо-галасливого мегаполісу зупиняється час. Я можу довго тобі розповідати про храм збудований на честь святої Мудрості Божої (Софії), проте це саме той випадок, коли краще один раз побачити, а ніж сто разів почуту.  

Поділитись
На карті

Відвідай головний храм Софійського монастиря, піднімись на центральні хори і ти побачиш те, що розділить твоє життя на до і після  – мозаїчне зображення Богоматері Оранти. Серед корінних киян існує повір’я, що доки стоїть Оранта, або Нерушима стіна, як її ще називають, доти буде стояти Київ. А якщо врахувати, що до наших часів, вона збереглася  з 11 століття і не скорилась жорстоким історичним обставинам, то запас міцності у нас з нею серйозний.

А далі ми перетнувши Софійську площу, місце де в стародавні часи громада міста збиралась для вирішення доленосних питань,  далі подолавши перехрестя вулиці Великої Житомирської з вулицею Володимирською їдемо далі до Старокиївської гори. О, до речі, підказка для уважних – за перехрестям, зверни увагу на проїжджу частину вулиці Володимирської, там червоним камінням виділені обриси фундаменту, ще однієї історичної споруди – Софійських Воріт.

Софійська площа

вул. Володимирська, 22

Поділитись
На карті

Чому прямуємо саме на Старокиївську гору? Бо саме тут Кий, Щек, Хорив і сестра їх Либідь утворили поселення і нарікли його Києвом на честь старшого брата, княгиня Ольга доглядала свого маленького онука, який виросте в хрестителя Русі, Рівноапостольного князя Володимира і саме тут перехрестя всіх доріг і цікавих маршрутів для дослідження мого багатого внутрішнього світу.

Поділитись
На карті

До зустрічі. Твій Київ.

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук
UaEn